Zastaw skarbowy przysługuje Skarbowi Państwa oraz jednostkom samorządu terytorialnego z tytułu zobowiązań podatkowych powstałych wskutek doręczenia decyzji, zaległości podatkowych stanowiących ich dochód oraz odsetek za zwłokę od tych zaległości.Przedmiotem zastawu skarbowego mogą być rzeczy ruchome oraz zbywalne prawa majątkowe będące własnością podatnika lub stanowiące współwłasność łączną jego i małżonka. Stosuje się to również odpowiednio do należności przypadających od płatników lub inkasentów, następców prawnych oraz osób trzecich odpowiadających za zaległości podatkowe. Ustanowienie zastawu ograniczone jest wartością ruchomości lub zbywalnego prawa majątkowego. Wartość poszczególnych rzeczy ruchomych lub praw, w dniu ustanowienia zastawu, musi wynosić w 2007 r. - co najmniej 10.000 zł. Poza tym nie obciąża się zastawem skarbowym praw i rzeczy, które mogą być przedmiotem hipoteki oraz które nie podlegają egzekucji. Powyższe wynika z art. 41 Ordynacji Podatkowej.
Podsumowując: w interesie nabywcy leży sprawdzenie, czy pojazd nie jest obciążony zastawem. W przeciwnym razie ryzykuje, że podmiot, na rzecz którego zastaw ustanowiono zażąda zlicytowania samochodu, mimo że w międzyczasie zmienił on właściciela.
Jak to sprawdzić?
To, czy został ustanowiony zastaw skarbowy można sprawdzić. Naczelnicy urzędów skarbowych w tym Naczelnik Urzędu Skarbowego prowadzą rejestry ustanowionych zastawów skarbowych.
Wniosek powinien zawierać szczegółowe dane dotyczące pojazdu (majątku ruchomego) to jest:
model,nr nadwozia/podwozia,rok produkcji,nr rejestracyjny pojazdu.
Jeśli jednak nie wiadomo, do którego urzędu skarbowego zwrócić się o taką informację, należy skorzystać z Centralnego Rejestru Zastawów Skarbowych (CRZS). Chcąc uzyskać wypis z CRZS, należy złożyć wniosek w Ministerstwie Finansów.
W Centralnym Rejestrze Zastawów Skarbowych (CRZS) przechowywane są informacje o wszystkich ustanowionych zastawach skarbowych na terenie całego kraju. Celem prowadzenia CRZS jest ochrona obrotu gospodarczego poprzez nałożenie obowiązku ujawniania zastawów w tym rejestrze oraz umożliwienie uzyskania przez zainteresowanego wypisu zawierającego informacje o obciążeniu konkretnej rzeczy lub zbywalnego prawa majątkowego zastawem skarbowym oraz o wysokości zabezpieczonej należności.
Aby uzyskać wypis z CRZS należy złożyć wniosek zawierający dane ruchomości lub zbywalnego prawa majątkowego, będących przedmiotem zainteresowania, dane właściciela ruchomości lub zbywalnego prawa majątkowego i dane wnioskodawcy.
Jeżeli wypis ma dotyczyć samochodu należy podać również markę, numer rejestracyjny, numer silnika i numer podwozia samochodu.
Witam, interesują Cie nowinki z motoryzacji?? Wyślij mi maila z imieniem a co tydzień dostaniesz mailem wiadomość z tytułami nowych artykułów...Oto mail: motoryzacja_w_pigulce@wp.pl Nie musisz przedzierać sie przez strony blogów wystarczy, że po prawej stronie bloga znajdziesz taka pozycje jak archiwum i tam jest lista wszystkich artykułów:) Podobnie jak Ty nie lubie spamu wiec informacje na temat tego co dzieje sie na blogu dostaniesz raz w tyg. Miłego czytania:)
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz